Bergen Lettskyet 16
Se været der du er »

Fikk hyttelivet ødelagt av knott, vant sommeridyllen tilbake

I årevis måtte Torill og Sverre Bjørnmyr (bildet) flykte i hus med svermer av knott etter seg. Så erklærte de krig mot de blodtørstige bandene. Nå har de og andre hytteieiere i området vunnet hytteidyllen tilbake.
Myggkiller_630x420

Av Tommy C. Olsen post@hytteavisen.no

- Det var rett og slett umulig å sitte ute etter solnedgang, forteller Sverre Bjørnmyr fra Mo i Rana. Han og de andre beboerne i hyttefeltet på Tonnes mellom Mo i Rana og Bodø holdt på å tape sommeridyllen for terroristknotten.
 

Redningen i første omgang var å holde seg inne og tette alle vinduer og åpninger med ekstremt finmasket netting, av samme type som brukes på barnevogner.

– Vanlig myggnetting holdt ikke. Den var for grov mot disse små beistene, vi snakker om svi-knott, de utrolig små som allikevel biter på en infernalsk måte. Når de siger innpå som en grå sverm og kravler overalt er det fryktelig, sier Sverre.
 
Plagene gjorde at han og kona Torill vegret seg for å reise til hytta ved sjøen, der 40 dagers lidelse som regel startet i midten av juni og hvor skrekken ikke slapp før et stykke ut i august. – Hele sommeren kunne gå i vasken på grunn av udyra, og hele hyttegrenda slet med det samme problemet, forteller han.
 
Spleiselag for supermaskin
Men de desperate hyttenaboene lot seg ikke kue. De kalte inn til krigsråd og la en slagplan, satte seg grundig inn i svi-knottens liv og adferd og mulige måter å bekjempe den på.
 
 – Jeg tror jammen naboen vet tilstrekkelig om disse insektene til å avlegge doktorgraden nå, humrer Sverre. Redningen skulle nemlig komme fra uventet hold.
 
- Det vidunderet vi anskaffet er utviklet av forskere i det amerikanske forsvaret og er beregnet for jungelkrig. Ikke så rart kanskje, de har jo reist litt omkring i verden for å ta itu med skadedyr og tydeligvis brukt mye ressurser på å finne metoder og teknologi som funker, sier Sverre.
 
Han syntes maskinen var i dyreste laget. – Men dette er high-tec, som alltid koster mer, og resultatene har vært utrolig gode, sier han.
 
800 000 knott
Løsningen på knott-problemet ble en multifunksjonell insektfanger.
 
– Den lokker med den samme gassen som vi puster ut, det er denne og varmen  svi-knotten går etter. Og når den kommer for nær blir den sugd inn. Så er historien om knotten over, forklarer Sverre, som med maskinen har fanget 800 000 knott over en 10 dagers periode.

- Ifølge knottetabeller på internett går det 8 000 individer på et gram, forteller han til Hytteavisen. Maskinen heter Moskito Magnet og kostet den nette sum av 10 000 kr.
 
Den settes ut i mai, så insektene kan tas før de får formert seg. I tillegg har hytteeierne slått gresset og hugget granskog, slik at knotten har færre oppholdssteder. – Nå har vi fått tilbake den gode gamle tilstanden som vi hadde før knott-somrene nesten tok livet av oss, sier Sverre og Torill Bjørnmyr.
 
Stort dekningsområde
Fangeren sies å beskytte 4-5 mål. Bygningers plassering og terrenget vil ha en god del å si. Hytteeierne har prøvd seg fram med ulike plasseringer.
 
- Kapasiteten begrenses av dette, forteller  Sverre. Maskinen går på gass og batteristrøm, samt tabletter for å lage den bedragerske gassen. En sverm av knott står omkring fangeren når det er på topp.
 
– Vi har forsøkt andre maskiner, men de har ikke funket etter forventningene, så inntil videre satser vi på onkel Sams vidunder, sier Sverre til Hytteavisen.
 
Knotten formerer seg i fuktig jord og myr, og dette er et stort problem i Trøndelag og Nordland. Kjentfolk mener plagen har tiltatt de siste tretti årene.
 

Andre nyheter

Kverndalen

Aksjonsgruppe inviterer til tur mot vindkraftverk i Kverndalen i Verdal

Hytteeiere og andre, som har dannet Kverndalens Venner, melder på Facebook at de ønsker å få med seg så mange som mulig på en fjelltur 15. juni for å markere at de er mange som er imot planene om å gjøre om Kverndalens vakre natur til et gedigent industriområde.

Les mer»
grå grunnmur

Velg riktig farge på grunnmuren

Velg rett farge på grunnmuren. Grått vil gi en god fargeopplevelse og en forankring av huset eller hytta. Men vil du fremheve de vakre rosene, kan det være best med hvitt.

Les mer»
onsøy finn-bilde

Mange muligheter hvis du vil leie sommerhytte ved sjøen

Ønsker du deg ei sommeruke eller to ved sjøen til sommeren, men ikke har hytte der selv? Da er det muligheter likevel, for det er mange som leier ut hytta si eller kanskje til og med boligen sin for noen sommeruker. Her er tre eksempler:

Les mer»
Trapp 3

Nytt nei fra politikerne –
ulovlig steintrapp SKAL VEKK!

Enda en gang har teknisk hovedutvalg på Nøtterøy vedtatt at den ulovlig oppførte steintrappa i bergveggen på Veierland må fjernes.

Les mer»
Snilefelle smedsrud

Odd Smedsruds kraftvåpen mot de forhatte brunsnilene

Mange har lurt på hvordan Vorterøl- og Nemaslugfella til Odd Smedsrud ser ut. Her kommer den:

Les mer»
Mastehytte

Blir nektet å bygge klatrevegg og hytte i høyspentmast

Tekst: Tom Brodin

Inge Kolås i Ørsfa hadde luftige planer om å bygge ei lita overnattingshytte i toppen av ei høyspentmast. Han fikk ja både av NVE og kommunen, men Fylkesmannen i Møre og Romsdal sa nei. Dette er nå også stadfestet av Fylkesmannen i Sør-Trøndelag, som har behandlet klagesaken.

Les mer»
Brunsnile Iberia (5)

Start snilekrigen nå: Vørterøl med Nemaslug gir en dødelig cocktail

Odd Smedsrud i Re kommune i Vestfold, en av de få kommunene der snilekrigen også er blitt en sak for politikerne, applauderer Nemaslug-metoden til Torstein Mo. I tillegg har han utviklet sin egen variant, der nematodene bader i Vørterøl.

Les mer»
Brunsnile Iberia (4)

Gå sammen med hyttenaboene og utrydd brunsnilene raskt og effektivt

Siden det har vært en lang og hard vinter i store deler av landet, har det nok ganske sikkert gått hardt utover brunsnilebestanden. Likevel kan du være ganske sikker på at en god del egg har overlevd, og at de slimete skapningene i løpet av sommeren vil invadere hytte- og bolighagene våre.

Les mer»
Trillebåre 3

Trillebåre med gass og brems

Er det et slit å bære varer, vann eller hva det måtte være fram til hytta? Den elektriske trillebåra gjør transportetappen til en lek.

Les mer»
Contech bad

Skal du bygge hytte? Da kan badet komme fiks ferdig med lastebil

En baderomsmodul fra Contech er et ferdig innredet baderom, flislagt, med sanitærutstyr, lysarmatur, stikkontakter og røropplegg, og det er klargjort for tilkobling til vann- og avløpsnett.

Les mer»
Elgjegerhytte 3

Riv rasket eller
bevar den verdifulle kulturarven vår?

Dette spørsmålet stiller Else Rønnevig på nettstedet sitt, www.sprossa. no.

Les mer»
Humler og gullregn

Ministeren vil redde humlene og har sans for enkelt kolonihagehytteliv

– Jeg er nyfrelst kolonihagefan, sa en begeistret miljøvernminister, Bård Vegar Solhjell, ved lansering av kampanjen Summende hager. 

Les mer»
gaukhei dnt-bilde

Tilbyr gratis hytteferie mot arbeid

Ønsker du å være hyttevakt på ei DNT Sør-hytte til sommeren og få en gratis ferie i fjellet?

Les mer»
Færder 1

Billige redningsvester
til YS-medlemmer med hytte

På nettstedet safe.no kan vi lese at YS i samarbeid med forsikringsselskapet Gjensidige selger 800 redningsvester av merket Regatta til en svært gunstig pris. Det er tre typer, og prisene er henholdsvis 99, 299 og 399 kroner.

Les mer»