Bergen Lettskyet -1
Se været der du er »

Hvordan velge kano

Det er stort sett samme hovedprinsipper som gjelder for valg av både kano og kajakk. Skrogets fasong har med funksjonen i vannet å gjøre, men en kano har mer vindfang en kajakk og er mer utsatt for vind
side

Det er flere faktorer vi må ta hensyn til når vi velger kano. Først og fremst hva skal kanoen brukes til?

Elvepadling krever en litt kortere kano med mye spring. En slik kano er lite retningstabil.

Turpadling med lette innslag av elv krever en stødig, moderat flatbunnet kano med moderat spring. Denne kanoen er litt mer retningstabil. Dette er den kategori de fleste turpadlerne vil trives best i.

Turpadling med milsluking krever et slankt og rundbunnet skrog med rette stevner, samt lite spring. Dette gjør kanoen retningstabil og lite påvirket av vind. Kanoen vil føles ustabil sideveis, men er som regel veldig sluttstabil.

Dette er bare noen av de mest elementære faktorene du må ha i bakhodet når du skal se etter kano. Videre må du ta stilling til hvor mange det skal være med i kanoen. Dette for å velge størrelse. Størrelse - eller lengde - går som regel i fot. En 17 fots kano er 5m ,18cm og 16 mm. (en fot er 30,48 cm). En 17 fots kano er som regel stor nok til en familie på 4 med oppakning for en overnattingstur.

En 16 fots kano kan i mange tilfeller være stor nok. Dette er avhengig av om kanoen har volum nok til å få plass til alt utstyret. Moderne kanoer har flyteelementet i selve skroget og har derfor ikke behov for flytetank foran og bak. Dette frigjør plass til mer bagasje.

En 16 og 15 fots kano er også ypperlig som solo-kanoer.

Material valg er også en viktig ting vi må ta stilling til. Skrogets stivhet har enorm betydning for hvordan kanoen oppfører seg .Et stivt skrog går som regel fortere en et mykt, men det er ganger en myk kano er akkurat det en skal ha, f.eks. ved elvepadling der et mykt skrog flekser og føyer seg etter bølger og valser. Dette gir mindre vannsprut om bord.

Glassfiber-kanoer er ikke så dyre, men er stive nok. Men de er ikke sterke nok til elvepadling. I kategorien 'glassfiber' må du være på vakt mot mange merkelige farkoster med forskjellige fasonger og kvalitet. Det er gjennom årene bygd mange modeller av ymse kvalitet, så vær på vakt. Ikke velg 'hjemmestøpt', men sats på kvalitetsprodukter.

Aluminiums-kanoer er og har vært et alternativ mange har valgt. Slitestyrken er høy, de har brukbar vekt og fasongen på de fleste er bra. Det som er negativt er støynivået (metall-lydene) og at kulde og varme forplanter seg raskt. Alminium har en tendens til å 'henge seg fast' til steiner i elva.

Polythelene er et materiale som har hatt en rivende utvikling de senere årene. De største kanoprodusentene i verden produserer flere av sine modeller i dette materialet. Slitestyrken er på topp, stivheten i skroget er bra og ikke bråker den. De fleste seriøse produsenter legger inn tre lag, da med det midterste som et tettcellet skummateriale som flyteelement. Dette virker også isolerende mot kalde fjellvann.
Velger du kano i denne kategorien, skal du være oppmerksom på en del merkelige løsninger med nesten gjenbygde dekk som hindrer innlessing av bagasje og vanskeliggjør tømming av vann.
UV-stråler fra sola er ikke dette materialet så glad i, men UV-stabilisatorer er tilsatt, så sjekk hva slags garanti du får.

Royalex er det materialet som de fleste toppmodellene blir produsert i. Dette materialet er sammensatt av flere typer. Vinyl hud ytterst for å beskytte mot solen, deretter to til tre lag ABS lag, et tykkere lag skumkjerne, to til tre lag ABS og helt innerst et tynt lag vinyl. Dette blir presset varmt og med høyt trykk laminert sammen .
Royalex er et lett materiale med utrolig styrke og holdbarhet. Dette er noe av det ypperste som er på markedet i dag. Dessverre for kunden noe dyrt.

Spesialbygde kompositt-kanoer er det ypperste. Her får du kanoer i Karbon og Kevlar. Du får det du betaler for - for dette koster. Vær her spesielt bevist på hva du skal bruke kanoen til. Har du behov for en slik farkost? Kjekt å ha er det jo, med vekt rundt 19 kg for en 5 meter lang, sterk og utrolig rask kano.

Det er andre materialer som også må nevnes, som duk-kano (Ally) med armert PVC, trekanoer med mange forskjellige byggemetoder og oppblåsbare-kanoer mere myntet mot elv. Vi forhandler både trekanoer (også byggesett) og Ally-kanoen.

Tips som setter ting i perspektiv:
Kjøl på en kano er for å få kanoen mer retningstabil og stødigere sier noen. Det er riktig, men det er ofte byggeteknikken som tvinger frem en kjøl der skjøten skal være. Vi pleier å si at kjøl på kano er for å kompensere for feil-konstruerte skrog.

Skal du ha retningstabil kano, se på springen. Kjøl på kano kan være fatalt hvis du padler i strømende vann.


Skrogets fasong har alt å si for hvordan en kano oppfører seg. For å gi deg en pekepinn har vi laget følgende oversikt. Spring er et uttrykk som angir hvor mye kjøllinjen avviker fra en vannrett linje:

Stort spring En båt med mye spring har en krummet kjøllinje og er meget lettsvingt. Den egner seg derfor best til elvepadling og annen type padling der manøvrerbarheten er viktigst.

Moderat spring En båt med moderat spring har bare en svak krumming av kjøllinjen, og blir som oftest en god allrounder for lettere elvestrekninger og innsjøer.

Rett kjøllinje En båt med rett kjøllinje (uten spring) er meget retningsstabil og egner seg best for bruk på innsjøer der manøvrerbarhet har mindre betydning.


Skrogets tverrsnitt har stor betydning for stabiliteten:

 

Flat bunn gir kanoen en stor grad av stabilitet på stille vann, og egner seg godt for jegere, sportsfiskere og andre som primært padler på mindre innsjøer i fint vær. I bølger vil en flatbunnet båt rulle med bølgende p.g.a. den store anleggsflaten mot vannet.

Svakt rundet/V-formet bunn gir et skrog som kan føles noe ustabilt på flatt vann, men som i langt mindre grad vil la seg påvirke av bølger fra siden.

Rund/kraftig V-formet bunn gir et raskt skrog med meget gode sjøegenskaper.

Kilde: Eian Fritid

Share on Facebook

Andre nyheter

Fugleloppe_640x409

Plagsom påskegjest på hytta

Våkner du på hytta en morgen med plagsom kløe, har du antagelig fått en ørliten ubedt gjest i senga.Les mer»
hyttetakmaake_640x334

Nå bør du måke hyttetaket

Forsikringsbransjen holder pusten og ber hytteeiere flest om å måke takene sine nå. En snørik vinter fører normalt til store skader på fritidsbygninger.Les mer»
Jo_Inge_Bjornebye_640x369

Temperaturen opp i hyttemarkedet

Husholdningene er mer positive til fremtiden, boligmarkedet har løftet seg kraftig, og tre hyttemeglere Hytteavisen.no har snakket med tror på et friskmeldt hyttemarked i 2010.Les mer»
Innsendt av Torbjørn Hovland, Fitjar

Se lesernes beste vinterbilder

Vi nærmer oss 100 deltagerbilder i vår vinterfoto-konkurranse, der tre vinnere vil motta hvert sitt Canon-kamera i premie.Les mer»
Miljoringen Uvdal01_640x427

Miljøringen slår ring om Øvre Uvdal

Miljøringen SA legger ambisiøse planer for Øvre Uvdal. Selskapet er dannet av grunneiere og utbyggere. Nå vil de realisere en rekke tiltak for å styrke hyttetilknyttede næringer, reiseliv og friluftsorientert turisme i området.Les mer»
IMG_5679_630_cropped_82x0

Gir hyttefolket skylda for dyr strøm

Myndighetene bør begrense hvor mye strøm man kan bruke på hytta, mener energiekspert Kjell Gurigard. Norsk Industri-direktør Stein Lier Hansen mener hytteeierne ødelegger for resten av samfunnet.Les mer»
IMG_7256_468

Statskog betaler tilbake 30 millioner

3.000 tomtefestere hos Statskog får nå tilbakebetalt 30 millioner kroner. Og heretter reguleres festeavtalene på hyttetomtene etter konsumprisindeks.Les mer»
Vedkomfyr04_640x427

Varme følelser for vedkomfyren

Da gass og strøm kom inn, røk de gamle vedkomfyrene ut. Men nå er den ærverdige vedkomfyren in igjen! Mange vil ha den tilbake på hyttekjøkkenet, noen skal ha den hjemme.Les mer»
Kryssord_per_ludvik_640x425

Vi gratulerer kryssordvinnerne!

Under ser du løsningen på kryssordet i vår forrige papir-utgave. Vi gratulerer også tre vinnere, som får pengepremier på henholdsvis 1.000, 250 og 250 kroner.Les mer»
Brann_630x718

Hyttekos gir mørk brann-statistikk

Relativt sett brenner det mer i hytter enn boliger. Årsaken er blant annet åpen ild i peis, stearinlys og parafinlamper.Les mer»
Girl wearing insulating primaloft jacket ice fishing with mormyshka ----Jente med isolerende jakke i primaloft fisker p� isen med mormyshka

Nå lurer ørreten under isen

Er drømmen ørretfiske uten mygg? Når snøstormen fillerister øreflippene og landskapet bader i hvitt, da lurer ørreten under isen. Her kan du lese hvordan du sikrer hyttemiddagen.Les mer»
Fjellsnaret_640x427

Miljøringen overtar Uvdal Alpinsenter

Uvdal Alpinsenter overtas av Miljøringen SA i Øvre Uvdal. Før helgen inngikk Sparebank 1 Buskerud og Vestfold og den lokale Miljøringen en avtale om overtakelse av alpinanlegget, hovedfesteavtalen og næringsbygget.Les mer»

Annonser:

Stort B-vare og lagersalg hos Sunwind

Sunwind har ryddet lageret og kombinerer tidenes B-vare og lager- salg. Se vår hjemmeside for mer informasjon.

Unikt helårsområde

Flotte hyttetomter i et helt unikt helårsområde. Vi leverer deg, mer enn gjerne, din nøkkelferdige drømmehytte gjennom vårt datterselskap,

Gausdal Landhandleri

Vi har produkter og løsninger som gir deg glede av hytta i mange år fremover. Luksus eller enkelt - vi kan gi råd tilpasset dine behov

Paneldører til hytte og fritid

Vårt dørsortiment er av solid håndverk og produsert i matriale av beste kvalitet. Utvalget av hytte- og boddører synes å treffe markedet godt og dekker de fleste behov.

Design-peiser i toppklasse!

Går man til innkjøp av en Brunner peiskamin så kjøper man et møbel som gjør et rom komplett, både når det gjelder varme og design.

Vi formidler gjerne din hytte, hus eller leilighet.

Som formidler kan vi tilby en avansert webportal som når markedet og som viser svært hyggelig vekst.

Geitryggen Hyttefelt

Store høyfjellstomter med gjennomsnittlig størrelse på 1,9 da. til salgs.

Mer enn isolasjon

Sundolitt® XPS (ekstrudert polystyren) har ekstrem styrke, minimalt vannopptak, lang levetid og er lett å håndtere. Vår nye produksjonslinje for XPS på Skedsmo utenfor Oslo er blant Europas mest moderne.

Tettemiddel til Hytta

Røang & Co er ett firma som har spesialisert seg på å tette tømmerhytter mot vind, vann og snø. Benytt siden for å få litt mer info om våres produkter, og kontakt oss gjærne for mer info eller bestilling

VINDUBUTIKKEN.NO

Direkteimport av vinduer, topp kvalitet – ingen fordyrende mellomledd. Stort utvalg - mange typer og prisklasser. Vi representerer flere dør,- og vindusfabrikanter, men felles for dem alle er godt håndverk og kvalitetsmaterialer.

Tak til hytta

Nortett® har gode tekniske- og økonomiske løsninger innen fukt- og vindbeskyttelse for tak, vegg, gulv og grunn. Våre produkter benyttes av mange hus- og hytteprodusenter.

Kjøkkeninnredning

Vår Kjøkkeninnredning kan leveres nærmest etter eget ønske, og vår badeinnredning kan også oppbygges etter eget ønske. Vi produserer etter ønske og mål, spesialiteter er vår styrke og utfordring.

Tørr hytte - hele året

SolarVenti® blåser inn tørr og oppvarmet luft med et fantastisk resultat. Den innestengte luften forsvinner og det samme gjør fuktigheten.