Bodø Delvis skyet -8
Se været der du er »

Miljøringen slår ring om Øvre Uvdal

Miljøringen SA legger ambisiøse planer for Øvre Uvdal. Selskapet er dannet av grunneiere og utbyggere. Nå vil de realisere en rekke tiltak for å styrke hyttetilknyttede næringer, reiseliv og friluftsorientert turisme i området.
Miljoringen Uvdal01_640x427
Landets kanskje aller første biovarmeanlegg med vannbåren varme til hytter kom i Fjellsnaret i Uvdal. Etter Miljøringens overtakelse av Uvdal Alpinanlegg og næringsbygget, vil lokal skogsflis bli brukt til oppvarming også der, sier Leiv Ljøstøl. Til nå har man brukt elektrisitet.

Innovasjon Norge har bevilget vel 1,3 millioner kroner til prosjekter i Øvre Uvdal, og betydelige midler kanaliseres inn i Miljøringen fra deltakerne og kommende tomtesalg. Blant annet vil en viss andel av salgssummen for salg av hyttetomt eller leilighet i området her etter bli overført til Miljøringen. På denne måten regner man med etter hvert å ha betydelige midler til utviklingen av såkalt reiselivsmessig infrastruktur. I et 20 års-perspektiv antydes det at rundt 70 millioner kroner vil komme fra salg av tomter, leiligheter og hytter. Dette er midler som vil bli disponert til investeringer i ikke-kommersiell infrastruktur sommer så vel som vinter.

- En milepæl

Miljøringen SA har bærekraftig, miljøbasert utvikling av Øvre Uvdal som hovedformål. En viktig brikke i utviklingen av Øvre Uvdal falt på plass da Miljøringen nylig fikk hånd om Uvdal Alpinsenter. Etter at anlegget gikk konkurs har Sparebank 1 Buskerud og Vestfold vært i dialog med Miljøringen om overtakelse av alpinanlegget, hovedfesteavtalen og næringsbygget.
- Dette er en milepæl for Miljøringen. Nå har vi nådd vårt mål om å få hånd om begge de to alpinsentrene i Øvre Uvdal, sier Geir Prestegård, styreleder i Miljøringen SA til hytteavisen.no. I det daglige er Marit Deinboll prosjektleder som holder i trådene i Miljøringen. Nå skal det bygges skråløyper, eller sammenbindingsløyper mellom de to alpinsentrene. Derved får man et sammenhengende løypenett som binder sammen begge sider av dalen. Her etter skal man ikke måtte kjøre bil fra det ene trekket til det andre.

Høy miljøstandard

Fra før eier selskapet Uvdal alpinpark, men man har følt det maktpåliggende å få sluttet ringen og samkjørt driften med Uvdal Alpinsenter.
- Ved kjøpet av Uvdal alpinsenter kan kreftene samles om å bygge en høy miljøstandard i hele området, sier Prestegård. Miljøringen er også engasjert i oppkjøringen av løyepenettet. Her deles kostnadene på totalt 750.000 kroner mellom Dagalifjellets Vel og andre hyttevelforeninger, Nore og Uvdal kommune og Miljøringen sammen med lokalt næringsliv.
Den viktigste oppgaven for Miljøringen er nå å utarbeide en helhetlig arealplan for Øvre Uvdal. Et delprosjekt i denne sammenheng er områdeplan for Solsiden, som omfatter Vasstulan, Uvdal Alpinpark, Nørstebølia og Fjellsnaret.

Økt aktivitet

- Den storstilte satsingen forventes å være til fordel for mange i og med tilknytning til Uvdal. Med høyt utviklet infrastruktur vil kvaliteten på hytteturistenes og andre besøkendes opplevelser bli enda bedre, sier styrets nestleder, Leiv Ljøstøl til hytteavisen.no. Hytteeiere vil få bedre betalt for hyttene sine ved eventuelt salg, grunneierne antas å få bedre betalt for tomtene og næringslivet vil høste av den økte aktiviteten og etterspørselen etter varer og tjenester. Summen av aktiviteter mener Miljøringen skal bidra til bærekraftig utvikling og snu den negative befolkningsutviklingen i Nore og Uvdal kommune.

RELATERT SAK: Miljøringen overtar Uvdal alpinsenter

Share on Facebook

Andre nyheter

romantikk_640x480

Har oppskriften på hytte-romantikk

Turistforeningen i Oslo og omegn vet hva som skal til for å skape søt musikk.Les mer»
Norgeglasset nødplakat

Livsviktig at du vet hvor du er

En presis beskrivelse av hvor hytta di befinner seg, kan redde liv hvis uhellet først er ute. Les mer»
Maja1_640x425

Dra til fjells som kjøkkenhjelp

Er du like glad i å lage mat som du er i fjellet, kan jobben som kjøkkenhjelp på turisthytte være noe for deg. Les mer»
merking_640x362

Her finner du vinterløypene

Skal du på fjellet i vinter? I Sør-Norge blir de mest brukte turrutene merket med kvist. Turistforeningen har kart over merkingen som du kan laste ned. Les mer»
åremålto_640x480

Like lurt å leie som å eie?

Burde du leie eller kjøpe hytta? Vi har kikket på åremålshyttene. Les mer»
kulde Omnesfossen_640x479

Brrr...fortsatt kaaldt

Vinteren har kommet for å bli. Enkelte steder i Telemark har det vært målt 37 kalde grader denne uken, og de lave temperaturene fortsetter.Les mer»
sandefjords dyreste_640x426

Strandperle solgt for 38 millioner

Det er notert ny prisrekord for boligsalg i Sandefjord. Les mer»
mann rydder tak Foto: Per Gilding

Hvor mye snø tåler taket ditt?

Hvor mange centimeter tør du la ligge før du klatrer opp og måker? Les mer»
spania_640x426

Nordmenn vil ha solsikker hytte

Flere og flere nordmenn er på jakt etter hytte i Sør-Europa.Les mer»
TØNSBERG 21072009: Arild Almklov, Advokathuset Tønsberg Norges Lover, Loven, Lover, Advokat, Advokater

Får penger til vifter og takvinduer

I Tingretten fikk Nina Albrechtsen 18.000 kroner i erstatning for europaveien som bygges 27 meter fra hytteveggen hennes. Nå har Lagmannsretten økt erstatningen til 48.000 kroner. Les mer»
vierli_640x384

Der ungene maser om hyttetur

Overtalelseskunst og milde trusler må ofte til for at familiens unge skal bli med på hyttetur. Men hytteeiende foreldre i Rauland slipper denne krevende øvelsen. Terrengparken i Vierli er nemlig den reneste magneten på unge.Les mer»
hyttetun

13,5-millioners hyttetun til salgs

I desember ble det meldt om bråstopp i salget av millionhytter i Trysil. På kort tid i januar er en hytte solgt for over ni millioner og en annen til 13,5 lagt ut for salg. Les mer»
Tjoeme

Nå bør du sjekke hytta!

Meteorologene - og løssalgsavisene - melder at sprengkulda snart velter inn over landet. I de kaldeste hytteområdene kan kvikksølvet krype ned mot 20-30. I tillegg er det ikke all verdens med snø. Nå bør du som hytteeier følge ekstra godt med. Les mer»
16 NYH TJ¯NNEBERGETTW, 16 NYH TJ¯NNEBERGETTW

Doktorgrad på allemannsretten

Hvor har du lov til å gå tur, raste, telte og bade? Det har Marianne Reusch skrevet en doktorgradsavhandling om. Les mer»