Geilo Skyet -15
Se været der du er »

Hyttefolk i sentrum, stort samrøre på Gaustablikk 3. oktober

Tinn kommune vil bygge nettverk mellom hyttefolk og bygdefolk

For Tinn kommune er hytteeiere og hyttefolk en ressurs, ikke en plage. I løpet av det siste året er det skapt flere felles arenaer for hyttefolk og lokalbefolkning. Kommunens sjarmoffensiv overfor kommunens hytteinnbyggere har pågått i halvannet år. 3. oktober det duket for stort samrøre på Gaustablikk.
Gaustatoppen - Gaustablikk - badebilde Joachim Helstad_630x420

Sommerstemning ved Gaustablikk. 3. oktober er alle hytteeiere og deres familier invitert til "stemne" i regi av Tinn kommune. (Foto: Joachim Helstad/visitrjukan)

Ved utgangen av neste år skal erfaringene fra prosjektet oppsummeres. Men allerede nå ser kommunen, lokalbefolkningen og hyttefolket positive ringvirkninger av integrasjonsprosjektet.

Under mottoet ”Hyttefolk er nyttefolk”, startet arbeidet med en undersøkelse henvendt til de omkring 2000 hytteeierne i kommunen. Her ble hytteeierne utesket deres meninger og synspunkter. Kommunen var særlig opptatt av å få rede på hyttebeboernes forhold til lokalsamfunnene i kommunen, om de ønsker å involvere seg i lokale aktiviteter, deres interesse for kulturarrangementer og andre former for delaktighet.
GAUSTABLIKK 3. OKTOBER
- Aktiviteter for hyttefamilier.
 
- Speidere tar de minste med ut i naturen (opp til sju år)
 
- Sibylla har sirkusskole for barn over sju
 
- Spesielle tilbud til ungdom i tenårene
 
- Mountainbike, fem timers tur med lunsj for de over 14
 
- Sangworkshop for ungdommer
 
- Seminar for foreldre og andre interesserte
 
 
Hyttefolk er positive
- Vi fikk svar fra 50 prosent av hytteeierne, og det var vi svært godt fornøyd med, sier prosjektleder Siri Strandrud.  Hyttefolket vårt er positive til kommunen og de ser verdier her som vi fastboende ikke har lett for å oppdage, sier hun.
 
Prosjektet har tatt initiativ til å danne arenaer hvor hyttefolk og lokalbefolkning møtes til gjensidig hygge. Før jul skal en ny slik samling holdes på Dølehalli, samfunnshuset i Tinn Austbygd. Her opptrer blant andre et orkester som hyttefolket selv har dannet.
 
Franske grupper
Nettverksbygging er et stikkord for prosjektet. Kommunen ønsket å få rede på om hytteeierne kunne ha interesse av for eksempel å sitte i styret for lokale virksomheter, eller på annen måte medvirke til å stimulere det lokale næringslivet. En kvinne som har ferieleilighet på Rjukan men bor i Frankrike, har bestemt seg for å flytte til Rjukan og starte en ny virksomhet.
 
- Hun har en tid organisert reiser for representanter for franske bedrifter i Norge, og motsatt arrangert reiser for norske firmaer i Frankrike. Nå vil hun lage et program for de franske gjestene i Tinn, som vil inngå som en del av det totale programmet hun tilbyr.
 
- Hva kan franske gruppe få ut av besøk i Tinn?
 
- Naturen appellerer sterkt til utenlandske besøkende, og så har jo Rjukans industrihistorie forbindelser til Frankrike. Da Sam Eyde skulle realisere sine visjoner på Rjukan hentet kan kapital blant annet i Frankrike.
 
- Hvordan ser du for deg at samlivet mellom hyttefolk og lokalsamfunn skal utvikles etter prosjektperioden?
 
- Vi tar sikte på at de aktivitetene som nå forsøkes skal bli selvgående, at disse arenaene for kontakt blir videreført av hyttefolket og bygdefolket. Antagelig vil kontakten først og fremst ble utviklet i det enkelte område. Hyttebeboerne er mest opptatt av bygda si, mindre av kommunen. Samlingene vil nok derfor bli mer område for område, slik vi for eksempel har sett i Skirvedalen, hvor Øystein Skrindebakke har laget kulturarrangementer for folk med hytte i hans felt.
 
Over en tre års-periode skal det brukes 1,8 millioner kroner på prosjektet.

 

Share on Facebook

Andre nyheter

romantikk_640x480

Har oppskriften på hytte-romantikk

Turistforeningen i Oslo og omegn vet hva som skal til for å skape søt musikk.Les mer»
Norgeglasset nødplakat

Livsviktig at du vet hvor du er

En presis beskrivelse av hvor hytta di befinner seg, kan redde liv hvis uhellet først er ute. Les mer»
Maja1_640x425

Dra til fjells som kjøkkenhjelp

Er du like glad i å lage mat som du er i fjellet, kan jobben som kjøkkenhjelp på turisthytte være noe for deg. Les mer»
merking_640x362

Her finner du vinterløypene

Skal du på fjellet i vinter? I Sør-Norge blir de mest brukte turrutene merket med kvist. Turistforeningen har kart over merkingen som du kan laste ned. Les mer»
åremålto_640x480

Like lurt å leie som å eie?

Burde du leie eller kjøpe hytta? Vi har kikket på åremålshyttene. Les mer»
kulde Omnesfossen_640x479

Brrr...fortsatt kaaldt

Vinteren har kommet for å bli. Enkelte steder i Telemark har det vært målt 37 kalde grader denne uken, og de lave temperaturene fortsetter.Les mer»
sandefjords dyreste_640x426

Strandperle solgt for 38 millioner

Det er notert ny prisrekord for boligsalg i Sandefjord. Les mer»
mann rydder tak Foto: Per Gilding

Hvor mye snø tåler taket ditt?

Hvor mange centimeter tør du la ligge før du klatrer opp og måker? Les mer»
spania_640x426

Nordmenn vil ha solsikker hytte

Flere og flere nordmenn er på jakt etter hytte i Sør-Europa.Les mer»
TØNSBERG 21072009: Arild Almklov, Advokathuset Tønsberg Norges Lover, Loven, Lover, Advokat, Advokater

Får penger til vifter og takvinduer

I Tingretten fikk Nina Albrechtsen 18.000 kroner i erstatning for europaveien som bygges 27 meter fra hytteveggen hennes. Nå har Lagmannsretten økt erstatningen til 48.000 kroner. Les mer»
vierli_640x384

Der ungene maser om hyttetur

Overtalelseskunst og milde trusler må ofte til for at familiens unge skal bli med på hyttetur. Men hytteeiende foreldre i Rauland slipper denne krevende øvelsen. Terrengparken i Vierli er nemlig den reneste magneten på unge.Les mer»
hyttetun

13,5-millioners hyttetun til salgs

I desember ble det meldt om bråstopp i salget av millionhytter i Trysil. På kort tid i januar er en hytte solgt for over ni millioner og en annen til 13,5 lagt ut for salg. Les mer»
Tjoeme

Nå bør du sjekke hytta!

Meteorologene - og løssalgsavisene - melder at sprengkulda snart velter inn over landet. I de kaldeste hytteområdene kan kvikksølvet krype ned mot 20-30. I tillegg er det ikke all verdens med snø. Nå bør du som hytteeier følge ekstra godt med. Les mer»
16 NYH TJ¯NNEBERGETTW, 16 NYH TJ¯NNEBERGETTW

Doktorgrad på allemannsretten

Hvor har du lov til å gå tur, raste, telte og bade? Det har Marianne Reusch skrevet en doktorgradsavhandling om. Les mer»