Spørsmål:  Svar:

Jeg har hytte på "punktfestet grunn" i et hyttefelt i Tynset kommune. I punktfestekontrakten står det at festeavgiften beregnes av "brutto hytteareal", i noen kontrakter står det grunnflate brutto. Nå har det oppstått uenighet mellom oss hytteeiere og grunneierlaget om definisjon av arealbegrep. Vi mener at med brutto hytteareal menes bygningens grunnflate begrenset av bygningens yttervegger jmf. NS 3940. Grunneierlaget mener at vi også skal betale for "plattinger" (uteplasser), terrasser etc.
det være seg overbygd eller ikke. Vi mener at uteplasser, terrasser etc.
kommer under begrepet åpant areal, og skal ikke taes med i beregningen av festeavgiften ut i fra benevnelsen brutto hytteareal. Hva er riktig? Flere av oss hytteeiere har bygd "plattinger" og terrasser på grunn av at det er veldig mye stein på området.

mvh
Bjørn Tveråen


 

 

Hei, Bjørn!

Spørsmålet ditt gjelder tolkning av hva som er avtalt mellom partene, nærmere bestemt hva som skal menes med "brutto hytteareal". Det kan være forhold her jeg ikke kjenner til, men ut fra din fremstilling er jeg helt enig i din forståelse av dette. Du viser selv til NS 3940 hvor bruttoareal skal begrenses av ytterveggene. Dette er retningslinjene takstmenn følger, og samsvarer etter min oppfatning også fullstendig med den naturlige språklige forståelse av begrepet i festekontrakten. Det vil naturligvis kunne gi seg svært uheldige utslag dersom man skulle medta plattinger av ethvert slag.

Lykke til, og ta gjerne kontakt dersom du/dere trenger bistand i dialogen med grunneier.


Med vennlig hilsen
Codex Advokat Oslo AS


Nicolai Heilemann
advokat