X Meeting Point på Hellerudsletta utenfor Oslo er som vanlig møteplassen. 

Messen er delt i to hoveddeler: Én som handler om hytter og hytteliv – blant annet med leverandører av hytter, tomter, interiør og hytteløsninger – og én som retter seg mot hyttebasert friluftsliv og naturopplevelser.

- Hyttefolk er ofte opptatt av begge deler, sier Tore Bjørnstad, som arrangerer Hyttemessen sammen med kollega Per Levik.

I samarbeid med Eventyrlig Oppussing og Naturkanal 1, blir det denne helgen god stemning og mye inspirasjon å hente. 

Skjermbilde 2026-03-07 kl
Snekker-kjendis Rune "Hakkespetten" fra Eventyrlig oppussing jobber på egen scene alle messedager.

Snekkerverksted med TV-profiler

Et av høydepunktene i hyttehallen blir «Eventyrlig snekkerverksted», der Rune «Hakkespetten» fra TV-serien Eventyrlig oppussing holder til hele helgen. Her kan besøkende få råd til egne oppussingsprosjekter og se hvordan ulike møbler og løsninger kan bygges.

Rune inviterer også publikum til korte, praktiske kurs. Han vil blant annet demonstrere hvordan man kan lage sin egen fuglekasse inspirert av kjente norske byggverk. I fjor ga han ut boka Piip, der nettopp slike fuglekasser står i sentrum.

Fredag får Rune besøk av snekkerkollega Gustav. Han skal blant annet vise hvordan du selv lager smarte skiopphengsløsninger. Isak Dreyer tar turen innom snekkerverkstedet på lørdag.

– Har du planer om å pusse opp hytta, er dette noen av folkene det er lurt å snakke med - før du setter i gang, er Per Leviks klare råd.

Alt som hører hyttelivet til

Hyttemessen byr samtidig på et bredt spekter av utstillere: Hytteprodusenter, tomtetilbydere, leverandører av interiør, praktiske løsninger og produkter for hyttelivet. 

Ringsaker, Norges største hyttekommune, er - nær sagt som vanlig - til stede for å presentere muligheter for hyttebygging og friluftsliv i regionen. Ikke minst er Ringsaker-standen med Prøysenhusets barnetilbud alltid populær blant de familie-besøkende.

Arrangørene håper kombinasjonen av hyttenyheter, praktiske råd og sterke friluftsopplevelser vil trekke mange besøkende.

– Dette er stedet for alle som drømmer om mer tid på hytta – eller mer tid ute i naturen, sier arrangørene. De minner også om de hyttefaglige foredragene under den tre dager lange messen.

Skjermbilde 2026-03-07 kl
Friluftsprofilen Bengt-Are Barstad kommer til Hyttemessen. Foto: Bengt-Are Barstad

Seks år i villmarka

I friluftslivshallen kan publikum møte den kjente friluftsprofilen Bengt-Are Barstad. Han markerer i disse dager et helt spesielt jubileum: Seks år som fastboende i naturen sammen med hundene sine.

Siden 2020 har Barstad levd ute i all slags vær, og dokumentert livet i villmarka gjennom TV-serien sin på Naturkanal 1. Han er også aktuell i NRK-serien Der ingen skulle tru at nokon kunne bu.

På Hyttemessen vil Barstad fortelle om erfaringene fra et av de mest langvarige friluftsprosjektene i nyere tid – og dele planer for hva som skjer videre.

Bak kulissene i TV-produksjoner

Også naturfotograf Øyvind Nordahl Næss står på foredragslisten. Han har arbeidet med en rekke kjente TV-produksjoner, blant annet Ekspedisjonen, 71 grader nord, Monsen på villspor og Isak og koia.

Nevnes bør også Lars Krempig med familie. Han har vært sentral i produksjonen av Villmarksbarna, NRK-serien som har inspirert og formet en hel generasjon av naturglade barn.

Her finner du mer om årets hyttemesse.