– Jeg så med en gang at noe ikke stemte, forteller han til Ringerikes Blad.
Et vindu var knust – noen hadde brutt seg inn.
Inne var det åpenbart at fremmede hadde oppholdt seg i hytta - tilsynelatende også over tid. Senga var brukt, skitne kopper sto på kjøkkenbenken klare for oppvask og både pasta, øl og litt brennevin var blitt konsumert.
– Det føltes ubehagelig å se at noen hadde bodd der, sier Haakenstad til lokalavisa.
Selv om inntrengeren hadde rotet rundt, hadde han likevel etterlatt seg tegn til orden: Glasskårene fra den knuste ruta var samlet i en bøtte og tomflasker var ryddet bort.
![]() |
Den ubudne gjesten hadde tatt seg tid til å skrive noen linjer i hytteboka. Foto: Per M. Haakenstad. |
En spesiell forklaring
Og så - i hytteboka finner han en melding fra den den ubudne gjesten. Her hadde vedkommende skrevet e-postadressen sin, gitt uttrykk for et ønske om å gjøre opp for seg – og til og med lagt igjen et par personlige eiendeler, nærmest som pant. Disse ønsket han å få tilbake ved en senere anledning.
Haakenstad tok kontakt og inntrengeren forklarte seg villig: Han hevdet han var blitt bitt av hoggorm, hadde sovet ute en natt og blitt svært dårlig. I nød valgte han å bryte seg inn og ble værende i tre netter.
– Det blir noe eget når det er et nødinnbrudd, personen legger igjen opplysninger om seg og han betaler for skadene, sier Haakenstad, som til slutt trakk politianmeldelsen etter at alt var erstattet.
De to har hatt flere e-postutvekslinger i ettertid, og Haakenstad opplever litt andre følelser for vedkommende enn han ville hatt overfor en annen, typisk innbruddstyv.
- Føler nesten jeg har blitt litt «venn» med han.
![]() |
Innbruddstyven skrev anerkjennende ord om Haakenstads fotobøker, som var samlet på hytta. Foto: Privat |
Rosende omtale
Haakenstad, kjent for sine mange fotobøker fra området (www.fotoper.no), forteller at innbruddstyven også hadde orientert seg i boksamlingen.
– Han skrøt faktisk av bøkene mine, sier han til RB.
Han har også tidligere opplevd innbrudd i hytta.
– Heldigvis har jeg ikke blitt redd for å være på hytta alene. Jeg var nylig tilbake på overnatting, og sov godt, sier han.